Nové datacentrum DC6 na Praze 6

shiran-tower-1dc6_DC6Přímo v budově Shiran Tower (Lužná 2, tedy 300 metrů od současné primární lokality) jsme postavili nové datové centrum DC6 v klasifikaci TIER III. Stavbu jsme připravovali a projektovali se společností FreeTel několik měsíců, samotná realizace spolu s dodavateli trvala přesně 8 měsíců.  Od srpna běželo datacentrum v testovacím provozu a od 1. listopadu je v plně provozním režimu.

DC6 datacentrumDůvodů, proč jsme se pro výstavbu nového datového centra rozhodli investovat, bylo hned několik:

V první řadě chceme našim klientům zajistit nejvyšší kvalitu služeb pro provoz těch nejnáročnější aplikací, s garancí dostupnosti SLA. To vyžaduje, aby datacentrum bylo vybaveno moderními technologiemi. Dalším důvodem je pak nejasná budoucnost nad objektem současného datacentra (zda majitel bude areál bourat či nikoli), což bylo pro další modernizaci negativním argumentem.

dc6_ulicka

Datacentrum má nyní 2 uzavřené uličky (25 racků o velikosti 42U), což poskytuje prostor pro přibližně 1000 fyzických serverů.  Do každého racku vedou dvě nezávislé větve napájení. Racky jsou chlazeny klimatizací Stulz, která ústí do studených uliček přímo z dvojité podlahy.

Ochranu před výpadkem elektrického proudu poskytuje dieselový generátor umístěný před datacentrem s jeho záložním dvojčetem. Výpadek elektrického proudu pokrývají UPS od firmy EATON. Na baterie dokáže celé datové centrum běžet dobu nezbytně nutnou, než je potřebný příkon dodán ze záložního zdroje, tedy generátoru. Ten automaticky startuje okamžitě při výpadku proudu a datové centrum začíná napájet zhruba do půl minuty od výpadku proudu. Celé centrum navíc hlídá přes 200 teplotních čidel.

Vedle nejnovějšího datacentra paralelně využijeme i dalších datacenter, ve kterých ukládáme zálohy, aby byly z důvodu bezpečnosti geograficky odděleny a to standardně, tak i hybridně skrze službu  Amazon AWS. Datové centrum bude do konce roku zaplněno ze dvou třetin, a proto již nyní spolu se společností FreeTel chystáme širší partnerství a další etapu, kterou se počet racků (a serverů) i potřebných technologií v serverovně více než zdvojnásobí.recepce

Vstup do datacentra je přes 24-hodinovou recepci s kamerovým dohledme od vjezdu do areálu, až pro samostatný vstup do datacentra. Přístup k racku je pak přes aplikaci v telefonu, chip, nebo kartu doplněnou o scan tváře kvuli stále zvyšujícím se nárokům na fyzické zabezpečení.

Další informace rád poskytne tým Greendata.

red

No comments yet.

Leave a reply

reset all fields

Tento web, tak jako každý web 21. století, zpracovává cookies pro jeho správné fungování a analytiku.
Více v sekci Cookies