Setkáváme se s nimi každý den. PET lahve a PET obaly projdou nejprve obchody, poté našimi domácnostmi, a použité končí (v lepším případě) v kontejnerech na tříděný odpad, ale také se hromadí na skládkách po celém světě. Co s nimi?
Většina netříděných PET materiálů (lahve, koberce, textilie) se v současné době likviduje spalováním, což určitě není příliš žádoucí stav. Proto jsou hledány stále nové způsoby jejich šetrné likvidace či možnosti recyklace. Čeští vědci z Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky také hledali řešení tohoto problému, a vyvinuli naprosto unikátní technologii: odolný materiál rozložili pomocí mikrovlnného záření na čistou surovinu, kterou lze dále znovu použít. „Trvalo šest let, než jsme vyřešili všechny kroky, které byly potřeba,“ řekl Ing. Milan Hájek, CSc., z Ústavu chemických proceů AV ČR. Roky bádání se rozhodně vyplatily a přinesly dobré ovoce. Vyvinutá metoda je téměř bezodpadová a jejím výsledkem je produkt ve vysoké čistotě. PET materiál se navíc nemusí předem třídit podle barevnosti a nemusí se po vyprání sušit. „Jedna z velkých výhod té technologie, kterou jsme navrhli, je, že probíhá za běžného tlaku. To odstraňuje celou řadu komplikací při technologické aplikaci,“ popsal prof. Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR.
Likvidace PET materiálu přeměnou na výchozí surovinu je oproti jiným způsobům ideální, a právě to je podstatou technologie vyvinuté českými vědci, kteří tak přispěli k tomu, aby nepříznivá civilizační stopa, kterou zanecháváme na našem životním prostředí, byla alespoň o něco čistší. Více se dozvíte z tohoto videa.
red, zdroj AVČR