Budou auta budoucnosti jezdit na cukr?

Cukr je „pohonem“ lidského organismu, dodává mu energii (někdy až příliš). Stane se někdy v budoucnu i podstatnou součástí pohonu našich čtyřkolých miláčků?

cukr_auto

Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles učinili převratný objev. Podařilo se jim zefektivnit metabolický proces, při němž dochází k přeměně glukózy na acetylkoenzym A, jenž je důležitou součástí biopaliv. Dosud totiž, v případě přirozeného metabolického procesu (glykolýzy), docházelo ke ztrátám v podobě oxidu uhličitého. Kalifornskému týmu biochemiků se však v laboratorních podmínkách podařilo najít postup, při němž jsou ztráty zcela eliminovány a glukóza se beze zbytku přemění na acetylkoenzym.

Výroba biopaliv z dostupných přírodních surovin je ve středu zájmu vědců již delší dobu. Odborníci z univerzity v Berkeley a další vědecké týmy zase zkoumají a vylepšují proces bakteriální fermentace; jejich snahou je chemickým procesem, který by nebyl příliš energeticky náročný, docílit výroby biopaliva z rostlinných látek, jako je hroznový cukr (glukóza), škrob nebo cukr řepný. Nakolik budou úspěšní, to se dozvíme v průběhu pěti až deseti let. A nemusíte se bát, že to prošvihnete.  Až to bude, my z Greenhousingu vám dáme vědět : )

red

No comments yet.

Leave a reply

reset all fields

Tento web, tak jako každý web 21. století, zpracovává cookies pro jeho správné fungování a analytiku.
Více v sekci Cookies