Na vaši WiFi síť si brousí zuby Chameleon

Vědci z britské University of Liverpool vyvinuli nový virus, který napadá výhradně sítě WiFi a šíří se vzduchem. Pro běžný bezpečnostní systém je Chameleon, jak jej nazvali, v podstatě neviditelný.

wifi_chameleon

Profesor Alan Marshall se svým výzkumným týmem vyvinul v laboratořích Liverpoolské univerzity virus, který se šíří bezdrátovou počítačovou sítí jako kapénková nákaza, a provedl úspěšnou simulaci útoku tohoto viru na WiFi síť. Chameleon dokáže obelstít běžný bezpečnostní systém a aktivně vyhledat a zaútočit na nejslabší místa bezdrátové WiFi sítě, jimiž jsou například volná připojení na letištích či v internetových kavárnách. Poté, co se uhnízdí v přístupovém bodě WiFi, začne sbírat informace o dalších, právě připojených uživatelích sítě, a následně se připojí na okolní přístupové body a infikuje je. Rychlost šíření viru se tedy přímou úměrou zvyšuje s hustotou přístupových bodů.

Profesor Marshall takto prokázal, že je možné a velmi reálné vytvořit neviditelný virus napadající bezdrátovou síť. Výzkum byl zveřejněn v časopise EURASIP Journal on Information Security. Nyní se tým prof. Marshalla soustředí na vývoj obrany, která bude schopná útok podobných „chameleonů“ odhalit. Až bude tato ochrana na světě, možná budeme překvapení, co všechno spolu s námi už kdovíjak dlouho na WiFi sítích přebývá…

Jako Greenhousing máme sice rádi všechno živé, ale některá zvířátka jako je např. WiFi Chameleon prostě nepodporujeme.
red

No comments yet.

Leave a reply

reset all fields

Tento web, tak jako každý web 21. století, zpracovává cookies pro jeho správné fungování a analytiku.
Více v sekci Cookies