Nejdelší výtah v celém vesmíru

Pokud si právě teď představujete výtah v mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji, držíte se stále nízko u země. To americká společnost LiftPort Group má plány více než velkorysé. Připravuje totiž projekt výtahu ze Země na Měsíc, jímž by bylo možné suroviny vytěžené na Měsíci dopravovat dolů na Zemi.

31579cdea108f77c0b7bce3325a790cf_largeZní to spíš jako námět sci-fi románu? Kdepak, společnost LiftPort Group to má dobře promyšlené. Využívá faktu, že díky vázané rotaci Měsíc nastavuje naší rodné planetě stále stejnou tvář. Pokud by se tedy lano výtahu upevnilo na jednom konci na Měsíci, a druhý konec na pevném bodu, jenž se nepohybuje vůči povrchu Měsíce, pak je projekt lunárního výtahu alespoň teoreticky uskutečnitelný.

 

article-2194170-14B589C8000005DC-414_634x363V soustavě Země s Měsícem prý existuje jediný takovýto pevný bod, v němž by stanice výtahu mohla být umístěna: Lagrangeův bod. To je v nebeské mechanice v soustavě dvou těles rotujících kolem společného těžiště takové místo, v němž jsou gravitační a odstředivé síly navzájem vyrovnané a stabilní. Pevný bod tedy máme, zbývá vyřešit způsob dopravy ze Země na stanici v něm, celý projekt realizovat, a čilý provoz odtud výtahem na Měsíc a zpět může začít.

Pokud vás výtah na Měsíc zaujal, koukněte na video.

red, foto archiv Liftport

 

No comments yet.

Leave a reply

reset all fields

Tento web, tak jako každý web 21. století, zpracovává cookies pro jeho správné fungování a analytiku.
Více v sekci Cookies