Německo v tomto roce získalo 33 % elektřiny z obnovitelných zdrojů (193 miliard kWh!)

Německo je jednou ze zemí, která řadě energetických skeptiků dokázala, že cesta obnovitelných zdrojů je ta správná. Zároveň ukázalo, že velké země se sofistikovanou, energeticky intenzivní ekonomikou, jsou schopné získat velkou část své elektřiny právě z obnovitelných zdrojů. V průběhu času se tak německá, zdrojově obnovitelná, energie stává levnější než klasická “fosilní”.

Za mnoha slunných nebo větrných dní získává Německo více než polovinu své elektřiny z obnovitelných zdrojů, což občas strhává koncové ceny elektřiny do negativní čísel. Dne 25. července tohoto roku totiž 78 % elektřiny v Německu pocházelo z obnovitelných zdrojů!

V loňském roce Německo vyprodukovalo 161 miliard kWh energie z obnovitelných zdrojů, tedy cca 27 % spotřeby elektrické energie. V letošním roce, díky rychlému růstu solárního a větrného odvětví energetiky, je tato země na dobré cestě k vygenerování 193 miliard kWh energie z obnovitelných zdrojů, tedy asi 33 % z celkové spotřeby elektrické energie. To je skokový růst přibližně o 22 % za pouhý jeden rok!

I když se jedná o předběžný odhad čísel, dne 31. října 2015 větrná energie dosáhla dodávek elektřiny o 47 % více (63 miliard kWh) než během stejného období v roce 2014. (více zde ).

Přestože pozdní podzimní počasí má tendenci být nepředvídatelné, německý solární sektor již poskytl tolik elektřiny během 10 měsíců (35 miliard kWh) jako za celý rok 2014.

Ještě působivější na tom je, když si uvědomíte, že Německo není zrovna nejslunnějším nebo největrnějším místem. Na čem tedy záleží nejvíce? Na politické vůli provést změnu spolu s podporou ze strany obyvatelstva. Počáteční náklady na přechod k infrastruktuře čistých zdrojů jsou obrovské, ale určitě stojí za to.

Pro Greenhousing.cz i DC6.cz je energie jednou z hlavních nákladových položek provozu. Proto také hledáme nová a nová řešení, která by vedla k úspoře, a to jak finanční, tak i přírodní.

red

No comments yet.

Leave a reply

reset all fields

Tento web, tak jako každý web 21. století, zpracovává cookies pro jeho správné fungování a analytiku.
Více v sekci Cookies