Nový rozměr pro náš zrak

Vidět v naprosté tmě mohou lidé pomocí speciální techniky používané zejména pro vojenské účely. Noční vidění by však nyní mohlo být přístupné téměř každému, díky vynálezu amerických vědců z univerzity v Michiganu.

Night+Vision+Contact+LensesVýzkumníkům se podařilo vyvinout miniaturní multispektrální infračervený detektor světla, který je možno umístit v potřebném (a velkém) množství na povrch kontaktních čoček a tím je přeměnit v oční čočky umožňující noční vidění. Detektor zesiluje zbytkové světlo, a funguje také jako termovize – dokáže zachytit tepelné záření. Tím podstatným pro výrobu detektoru je grafen, rovinná síť jedné vrstvy atomů uhlíku uspořádaných do tvaru šestiúhelníků spojených pomocí sp² vazeb. Američtí vědci spojili dvě vrstvy grafenu s izolující vrstvou uprostřed, čímž došlo k posílení schopností detektoru s jeho následným využitím pro vytvoření kontaktních čoček s nočním viděním.

Využití tohoto vynálezu také mimo vojenské účely, v civilním životě, je široké. Vidět ve tmě je užitečné například při noční ostraze objektů, pátrání po ztracených osobách, práci v neosvětlených a těžko přístupných prostorách či jen při běžném pohybu na temných místech, např. cestou z práce. Nakonec, i noční procházky přírodou by tím získaly zcela nový rozměr.

No comments yet.

Leave a reply

reset all fields

Tento web, tak jako každý web 21. století, zpracovává cookies pro jeho správné fungování a analytiku.
Více v sekci Cookies