Papír reagující na dotyk

Stačí dotknout se prstem papírové etikety na výrobku, a vzápětí vám na vašem mobilu nebo tabletu přistanou podrobné informace o složení a hodnotách výrobku.

Švédská společnost Ericsson představila na technickém veletrhu MWC v Barceloně koncept elektronického připojeného papíru (Connected Paper), který by se časem mohl stát součástí našeho běžného života.

Connected-Paper-01Jak to funguje? Dotknete se například etikety na obalu potravinářského výrobku, tím se elektronika aktivuje a prostřednictvím vašeho těla, které poslouží jako vodič, vyšle signál do smartphonu ve vaší druhé ruce, kde se okamžitě objeví informace o složení produktu, datu spotřeby, vhodnosti pro vaši dietu apod. Papírová nálepka je totiž na své zadní straně opatřena dotykovým senzorem, čipem, vytištěnou anténou a plochou baterií.

Možnosti využití elektronických etiket jsou široké. Odpadne luštění mnohdy téměř nečitelných údajů na výrobcích v obchodě i případné manipulace s datem jejich spotřeby, elektronické nálepky vše prozradí. Poštovní zásilka takto opatřená podrobně zaznamená celou cestu od odesílatele k adresátovi. Elektronická nálepka na krabičce s léky obsáhne všechny důležité informace o léku, jeho podávání, užití, kontraindikaci a expirační době. Dokonce můžete pouhým jedním dotykem plakátu či informační tabule v cizím jazyce okamžitě získat jejich překlad do své mateřštiny. A to je jenom pár příkladů, elektronický papír se uplatní v různých odvětvích od spotřebního průmyslu přes zdravotnictví, IT až k automobilovému a zábavnímu průmyslu.

Více k tématu můžete zhlédnout na tomto videu.

red

No comments yet.

Leave a reply

reset all fields

Tento web, tak jako každý web 21. století, zpracovává cookies pro jeho správné fungování a analytiku.
Více v sekci Cookies