PFFF2014 přeje Greenhousing

Dříve než někomu rozešlete své PF 2014, tak byste měli vědět co to PF vlastně znamená.

Pro ty co nevědí, je odvozeno z francouzského Pour féliciter – „pro štěstí“ do nového roku. Původ a historie hromadného rozšíření novoročenek v českém prostředí jsou nejasné.

Otec českého PF
chotek_z_chotkova

Obvykle se uvádí, že významným popularizátorem novoročenek byl hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína (1783 – 1868, v letech 1826 – 1843 nejvyšší pražský purkrabí). S jeho jménem je údajně spojeno též pronikání zkratky PF, z francouzského “pour féliciter”, do českého prostředí. Francouzština patřila na počátku 19. století k povinné výbavě nejvyšších společenských vrstev, francouzská inspirace není proto překvapující. Zajímavé však bezesporu je, že zkratka PF v českém prostředí zdomácněla a dodnes je text PF či POUR FÉLICITER téměř běžnou součástí českých novoročenek. Ve Francii se toto slovní spojení pro novoroční přání v současnosti nepoužívá.

 

p3g

Historie novoročenek

Historie českých novoročenek je však nejméně o několik století starší než novoročenky Karla Chotka. Bezpečně je doložena kovová novoročenka v podobě mince s německy psaným nápisem ZVM NEVEN IAHR 1606 (K NOVÉMU ROKU 1606). Novoročenka ale asi nebyla určena pro rok 1606, jak by se dalo z uvedeného letopočtu předpokládat, ale až pro rok 1607. Uvedený letopočet, jak je na mincích zvykem, uvádí spíš datum výroby.  Tato novoročenka byla vyražena v pražské mincovně za panování Rudolfa II., tedy v době, kdy byl jejím mincmistrem (dnes bychom řekli ředitelem) štýrský rodák Hanuš Lasanz z Friedenecku. Razidla pak vyrobil pražský zlatník a medailér Jan Konrád Greuter. Že se jedná o novoročenku vyraženou za vedení Hanuše Lasanze, dokládá i Lasanzova mincmistrovská značka ve tvaru dvojité lilie uvedená v lícním opisovém kruhu.

Kniha knih

Slavomil_Vencl_ceske_ graficke_ novorocenkyNa konci roku 2012 vyšla první monografie o českých grafických novoročenkách od Slavomila Vencla: České grafické novoročenky  z období od roku 1900 do současnosti. Kniha velkého formátu v pevné vazbě o rozsahu 200 stran s více než 500 reprodukcemi, z toho je přes 300 barevných, obsahuje slovník tvůrců (asi 650 hesel), přehled vývoje žánru, kapitoly o sběratelství, pokus o shrnutí výpovědi těchto obrazových faktů, literaturu atd. Autor S. Vencl, čestný člen SSPE, se dokumentaci příležitostné grafiky věnuje dlouhodobě, uveřejnil již několik set příspěvků, je autorem knihy České exlibris (Hollar, Praha 2000) a jeho publicistickou činnost ocenila FISAE v roce 2010.

PF 2014 přeje Greenhousing
Bojíte se že letošní Vánoce a Silvestr nestihnete? Ale nebojte se! Stihli jste je loni, předloni, před-před-loni … tak proč byste je neměli stihnout letos?

Veselé Vánoce a PFFFFFFFFFFFFFF 2014  (mp3) vám přeje Greenhousing.

Greenhousing.cz
Servery a klid

 

PF_2014_blog_gh 

No comments yet.

Leave a reply

reset all fields

Tento web, tak jako každý web 21. století, zpracovává cookies pro jeho správné fungování a analytiku.
Více v sekci Cookies