Termoelektrická barva je fakt nátěr

Snímek obrazovky 2016-11-24 v 13.04.18Je tu nová barva, která pomáhá zachytit tepelnou energii z odpadního tepla pro přeměnu na energii.

Vědci z Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST), Korea Institute of Science and Technology (Kist) společně vyvinuli termoelektrickou barvu, která může generovat elektrickou energii z odpadního tepla.

Myšlenka na využití energií z odpadního tepla je v poslední době značně přetřásána. A to je také hlavní důvod, proč se vědci zaměřují na odpadní teplo jako případný zdroj energie. Odhaduje se totiž, že dvě třetiny veškeré vyrobené energie se ztrácí ve formě odpadního tepla. Nová termoelektrická barva je v tomto ohledu obvzlášť zajímavá, protože je aplikovatelná téměř na jakýkoliv povrch, ze kterého chceme odpadní teplo zachytit a zpracovat.

Většina existujících termoelektrických zařízení je plochých a tuhých, takže když je aplikujete na předměty, jako jsou ledničky nebo motory, zbyde zde ještě vždy hodně odpadního tepla, které uniká, aniž by bylo zachyceno. To u barev odpadá a je tak možné maximalizovat množství odebraného tepla, které je následně přeměňováno.

Nátěr obsahuje bismut telurid, který je často používán v termoelektrických materiálech, a speciální postup fixuje jeho částice dohromady. Nátěr se jednoduše nanese na povrch a pak se zahřívá na vysoké teploty po dobu 10 minut, což zvyšuje jeho hustotu a umožňuje účinnější přeměnu tepelné energie na elektrickou energii.

schemaTesty ukázaly, že zařízení natřené termoelektrickou barvou vykazují vysokou výstupní hustotu zářivého toku 26,3 mW / cm2. Tato hodnota je srovnatelná s běžným termoelektrickým materiálem a je tak výrazně lepší než všechny ostatní termoelektrické prvky na bázi barev a past. Barva by pak dle vědců byla zvláště užitečná pro zachycování tepla ze stěn a střech budov v letních měsících. Nátěr může být také použit pro automobily a lodě, kde by takto vytvořená energie byla využita pro palubní elektroniku.

U nás v Greenhousingu bychom barvou opatřili všechny racky. Prozatím odpadním teplem alespoň vytápíme všechny kanceláře a školítko v datovém centru.

Více o projektu na nature.com

red

No comments yet.

Leave a reply

reset all fields

Tento web, tak jako každý web 21. století, zpracovává cookies pro jeho správné fungování a analytiku.
Více v sekci Cookies